Høring om antisemitisme på Christiansborg

Hør oplæg fra Peter Hummelgaard (Justitsminister), Christina Egelund (Uddannelses- og forskningsminister), Frederik Vad (S), Sofie Lene Bak (historiker), Henri Goldstein (tidl. Formand for Det Jødiske Samfund), Otto Rühl (IHRA), Max Meyer (Zionistforbundet), Henrik Chievitz (Fælleskomiteen)

Ordstyrer: Anders Jerichow


I kølvandet på terrorangrebet i oktober 2023 har vi desværre været vidne til en markant stigning i antisemitisme, både i Danmark og internationalt. Dette har haft alvorlige konsekvenser for danske jøder, der i stigende grad oplever hadforbrydelser og diskrimination.

Regeringens handleplan fra 2019 januar 2022 havde til formål at bekæmpe antisemitisme, men implementeringen har mødt udfordringer – især på uddannelsesområdet. Manglen på tilstrækkelig uddannelse af lærere, relevante undervisningsmaterialer og tilgængelige ressourcer begrænser indsatsens effektivitet og rækkevidde.

Høringen har til hensigt at afdække problemets omfang og skabe et forum for dialog om løsninger. Din deltagelse som uddannelsesordfører vil være central for debatten og for at formulere fremtidige politiske initiativer.


Lokation

Fællessalen, Christiansborg

Entre: 50,-

Kan betales ved ankomst

Dato & tidspunkt

Starter: 2025-01-14 kl. 13:00

Slutter: 2025-01-14 kl. 17:00

Anmod om deltagelse

Efter tilmelding sendes en endelig bekræftelse på om der er plads.

Tilmeld her

Del artikel

Relaterede artikler

Karlslunde strandkirke

Hør Christina Elisabeth Leinum tale Onsdagscafé Karlslunde Strandkirke

Læs mere...