Kære venner Vedrørende den aktuelle situation her i Israel, så tillad mig at sige det ligeud.
Kære venner Vedrørende den aktuelle situation her i Israel, så tillad mig at sige det ligeud.
1 – dette er en krigstid. Det er ikke kun en krig mellem radikal islam og den frie vestlige verden. Det har en anden dimension, som Bibelen identificerer som en kamp mod Amaleks ånd. Der er en ond antisemitisk ånd – det ældste had, menneskeheden kender – der nu grusomt er rettet mod den jødiske stat og det jødiske folk. Som troende mennesker må vi tage et meget klart standpunkt mod denne onde kraft, som manifesterede sig den 7. oktober.
Denne kamp udkæmpes i naturen, på jorden af IDF. Men det har også en åndelig dimension, som da Moses, Aron og Hur stod på bjerget med armene løftet til himlen, mens Josva førte an i kampen på slagmarken mod Amalek. Jeg appellerer indtrængende til enhver kristen om at bede for Israel hver eneste dag. Denne nation har brug for vores bønnestøtte mere end nogensinde før.
2 – tiden er inde til handling. Israel har brug for mere end vores kærlighedserklæringer; de har brug for vores praktiske hjælp og støtte. Denne nation har brug for at se, at der er kristne rundt om i verden, som står sammen med Israel på meget meningsfulde, materielle måder. Enhver kirke burde have indsamlinger til ofrene i Israel. Lige nu er der mere end 250.000 israelske evakuerede, der måtte flygte fra deres hjem ved Gaza og de nordlige grænser og nu bor på hoteller og vandrerhjem og pensionater rundt om i landet. Der er stadig ikke nok hjelme og skudsikre veste. Der er mennesker i denne nation, der har akut brug for traumebehandling. Faktisk har op til 30% af befolkningen i denne nation ifølge nogle rapporter brug for traumerådgivning. Så behovene er enorme, og kristne må reagere med kærlighed og bekymring på meget praktiske måder.
Jeg vil gerne tilføje, at vi også skal tale Israels sag i vores egne lande som aldrig før. Det er uacceptabelt, at der i mange kristne lande er flere muslimer, der demonstrerer imod Israel i vores gader, end der er kristne, der forsvarer Israel. Vi er nødt til at mobilisere vores kirker til at gå ud på gaden og vise denne kæmpende nation, at der er millioner og atter millioner af troende, der står sammen med dem verden over.
Endelig er tiden inde til moralsk klarhed. Esajas 5:20 siger: “Ve dem, der kalder det onde godt og det gode ondt, som gør mørke til lys og lys til mørke.” Kære venner, dette sker lige nu rundt om i verden. Når Den Internationale Domstol bliver bedt om at dømme Israel skyldig i folkedrab i stedet for Hamas, kalder det klart det onde godt og godt for det onde. Desværre beviser FN’s stemmetal imod Israel yderligere, at det er en antisemitisk organisation, som gentagne gange kalder ondt godt og godt ondt. Derfor bør vi sige til vores regeringer, at de skal holde op med at støtte denne parodi af en institution.
Mange af jer har allerede besvaret opfordringen til at stå sammen med Israel på alle disse måder. Må du holde ud, mens kampen fortsætter. Andre kan blive udfordret til at begynde at gøre mere for Israel. ICEJ inviterer dig til sammen med os at gøre en forskel i Israels krisetid.
Velsignelser fra Jerusalem!
Artiklen blev bragt i Et Ord fra Jerusalem, Nr. 1 · Februar 2024.