ICEJ hjælper jøder med at komme hjem Fra Frankrig, Etiopien og Sydafrika
Nr. 3 · Juni 2024

ICEJ hjælper jøder med at komme hjem Fra Frankrig, Etiopien og Sydafrika

På trods af at Israel har stået over for en krig på flere fronter i mere end syv måneder, mærker Israel stadig en jævn strøm af jøder fra hele verden, der vil immigrere til deres b...

Af Howard Flower og Laurina Driesse

På trods af at Israel har stået over for en krig på flere fronter i mere end syv måneder, mærker Israel stadig en jævn strøm af jøder fra hele verden, der vil immigrere til deres bibelske hjemland. Siden 7. oktober har Israel budt 12.745 nye immigranter velkommen, herunder 3.074 alene i marts. Dette kommer midt i en bølge af global antisemitisme, hvilket har medført en betydelig stigning i Aliyah-ansøgninger, især fra Frankrig, Canada, USA, Sydafrika, Ukraine og Australien.

Fransk Aliyah i fremgang Fra marts begyndte ICEJ at sponsorere regelmæssige Aliyah-flyvninger af franske jøder, der flyttede til Israel før påske. Immigrationen fra Paris koordineres af Jewish Agency for Israel (JAFI), og immigrationsleder Danielle Mor takkede den kristne ambassade varmt for dens “altafgørende støtte til Aliyah” på dette tidspunkt. Hun tilføjede også, at mange flere franske jøder forventes at immigrere til Israel i de kommende måneder. Faktisk tiltrak en nylig Aliyah-udstilling for læger i Frankrig og Belgien over 450 jødiske læger og tandlæger, der var interesserede i at bosætte sig i Israel. ICEJ-Frankrigs nationale direktør Robert Baxter delte: “Den franske gren beder konstant for det jødiske samfund i Frankrig og for deres tilbagevenden til deres hjemland…”

Den Internationale Kristne Ambassade i Jerusalem er en del af denne bemærkelsesværdige tilstrømning af jøder midt i krigstid. Indtil videre har vi i år sponsoreret flyrejser for 108 jødiske immigranter, der kommer hjem fra Frankrig, Etiopien og Sydafrika.

Etiopiske jøder fortsætter med at komme hjem For en gruppe på 61 etiopiske jøder gik deres længeventede drømme om at nå det forjættede land endelig i opfyldelse i slutningen af marts, da ICEJ sponsorerede deres Aliyah-flyvninger til Israel. De blev dobbelt så glade, da de i Ben-Gurion lufthavn blev genforenet med familiemedlemmer, der kom til Israel for mange år siden. Denne seneste gruppe havde været en del af en redningsaktion af udsatte jøder under alvorlige stammekrig i Gondar-regionen sidste år. JAFI handlede hurtigt for at evakuere 200 jøder fra Gondar til Addis Abeba, og disse 61 behøvede blot at vente på, at deres rejsedokumenter blev afklaret. ICEJ bistår også med integrationsomkostningerne for de 61 etiopiske olim (nyankomne).

Sydafrikanske jøder forlader ‘Regnbuenationen’ til fordel for det forjættede land I slutningen af marts forlod syv sydafrikanske jøder det land, der i øjeblikket styres af en regering med en klar anti-israelsk dagsorden, og de fløj til det forjættede land på et ICEJ-sponsoreret Aliyah-fly. ICEJ-Sydafrikas nationale direktør Vivienne Myburgh var på samme fly til Israel og var begejstret for at møde de jødiske immigranter, som det sydafrikanske ICEJ-kontor sponsorerede.

Sydafrika, der er kendt som “Regnbuenationen” på grund af dets mangfoldige, multikulturelle samfund, har i dag over 50.000 jøder. Men i løbet af de seneste årtier har jøder i stigende grad forladt landet til fordel for Israel og andre steder på grund af økonomiske nedgang og højeste kriminalitetsrater siden apartheid-tiden. Mange flere Aliyah-flyvninger forventes fra Sydafrika i løbet af de kommende måneder, da landet rystes af samme antisemitiske bølge, der fejer hen over kloden efter Hamas-massakrerne sidste år. Mange jøder i Sydafrika er især bekymrede over ANC-regeringens beslutning om at anklage Israel for folkedrab ved Den Internationale Domstol i Haag.

Et stort antal russisktalende jøder ankommer til Israel Efter Gaza-krigens begyndelse er næsten 9.000 jødiske immigranter ankommet til Israel fra Rusland og andre tidligere sovjetrepublikker. I løbet af de sidste par år har disse russisktalende jødiske indvandrere udgjort omkring 80% af Aliyah. Jewish Agency har bedt ICEJ om at hjælpe med at finansiere hundredvis af flyvninger i de kommende måneder og hjælpe med forberedende foranstaltninger for at hjælpe med at ruste de nye indvandrere til livet i Israel. I over 40 år har ICEJ hjulpet med at støtte Aliyah fra Ukraine, Hviderusland, Rusland, Letland, Estland og Litauen og andre FSU-lande. Omkostningerne for hver indrejse er omkring $ 900 pr person, inklusiv Aliyah-forberedelse. Overvej om du kan hjælpe os med at imødekomme denne anmodning.

Efterhånden som flere jøder forbereder sig på at gøre Aliyah fra Sydafrika, Etiopien, Frankrig og mange andre lande, står ICEJ klar til at hjælpe dem i deres profetiske hjemkomst. Hjælp os med at bringe dem til Israel ved at støtte ICEJ’s Aliyah-indsats.

Artiklen blev bragt i Et Ord fra Jerusalem, Nr. 3 · Juni 2024.


Del: