Nr. 2 · April 2024

Israel ser en stigende bølge af Aliyah pga gazakrigen

Den forventede stigning i jødisk indvandring til Israel på grund af globale konsekvenser af Gaza-krigen er begyndt at ske, idet Den Internationale Kristne Ambassade i Jerusalem i ø...

Af David Parsons

Den forventede stigning i jødisk indvandring til Israel på grund af globale konsekvenser af Gaza-krigen er begyndt at ske, idet Den Internationale Kristne Ambassade i Jerusalem i øjeblikket forbereder sig på at sponsorere Aliyah-flyvninger til jødiske familier fra Frankrig og Sydafrika, hvor bekymringerne over voldelig antisemitisme er alt for reelle. I denne uge forpligtede ICEJ sig til at finansiere Aliyah-flyvninger for 100 jødiske immigranter, der kommer fra Frankrig i løbet af den næste måned eller deromkring, samt op til 20 jøder, der snart ankommer fra Sydafrika. Den kristne ambassade ser frem til at byde disse olim (nyankomne) velkommen hjem, men vi får brug for generøs hjælp fra kristne over hele verden til at finansiere disse flyvninger og flere til, som forventes i løbet af dette år.

Som det ofte sker, når Israel kastes ud i en konflikt med Hamas og andre islamistiske terrormilitser, udløses bølger af antisemitisme over hele verden, hvilket igen bevirker en ny bølge af Aliyah til det jødiske hjemland. I løbet af de seneste årtier har Frankrig og Sydafrika begge set disse mekanismer udspille sig grundet bekymringer over voldsom antisemitisme i disse lande. Desværre er dette endnu en gang tilfældet på grund af Israels krig mod Hamas’ terrorisme i Gaza og på andre fronter.

Siden de brutale Hamas-massakrer den 7. oktober sidste år er mere end 7.000 jøder flyttet til Israel, selv om det er en nation i krig, og mange flere kan forventes i løbet af de kommende måneder. Jewish Agency har givet topprioritet til Frankrig, da Aliyah-ansøgninger der er steget over 500% siden krigen startede i oktober. Antisemitiske hændelser der er steget 1.000%, ifølge en ny rapport.

Israelske embedsmænd forbereder sig også på en bølge af jødiske immigranter fra Sydafrika på grund af regeringens skarpe anti-israelske holdning, især beskyldningerne mod Israel for at begå folkedrab i Gaza, som det ANCledede regime forfølger ved Den Internationale Domstol i Haag.

FRANKRIG: Siden år 2000 har der været en bemærkelsesværdig stigning i Aliyah fra Frankrig, som på det tidspunkt var hjemsted for omkring 750.000 jøder. Men med den anden palæstinensiske intifada fra 2000 til 2005 og talrige raketkrige med Hamas og Hizbollah siden, begyndte radikale muslimer at agitere mod jøder over hele Frankrig, hvilket fik mange til at flytte til Israel eller andre lande. Medregnet angrebet på en jødisk skole i Toulouse i 2012, Charlie Hebdo-optøjerne og Hyper Cachersupermarkedets belejring i Paris i 2015 og det brutale mord på Sarah Halimi i 2017, så er den jødiske udvandring kun accelereret. I dag anslås det, at der kun er 500.000 jøder tilbage i Frankrig.

Mange af dem, der flytter til Israel, er ikke kun bekymrede over antisemitisme i Frankrig, men de er også tiltrukket af livet i Israel, jobmulighederne inden for højteknologi og andre erhverv, og identificerer sig bare stolt med den jødiske stat og det jødiske folk.

Det er også vigtigt at bemærke, at ikke alle franske jøder har midlerne til at immigrere til Israel, da mange kommer fra betrængte sefardiske jødiske arbejderklassefamilier, der flygtede fra omvæltninger i Nordafrika for flere generationer siden.

ICEJ begyndte at sponsorere Aliyah-flyvninger fra Frankrig i 2010. Siden da har vi hjulpet mere end 4.000 franske jøder med at gøre Aliyah. Døren er nu åben for kristne til at hjælpe med at bringe yderligere hundredvis af franske jøder tilbage til deres forfædres hjemland, i overensstemmelse med Bibelens profetier.

SYDAFRIKA: Nationen Sydafrika har også oplevet en nylig stigning i Aliyah, der falder sammen med landets folkedrabanklage mod Israel ved Verdensdomstolen i Haag.

Den ANC-ledede regerings åbenlyst skarpe holdning imod Israel har også givet næring til antisemitiske hændelser over hele landet. ICEJ-repræsentanter i Sydafrika var for nylig vidne til denne fjendtlighed, mens de forberedte sig på at være vært for en proisraelsk demonstration i Cape Town, hvor de forventede, at omkring 3.000 kristne ville komme og bede for Israel og de gidsler, der stadig holdes fanget i Gaza. Men politiet aflyste begivenheden på grund af voldelige trusler om en ikke-godkendt modprotest fra propalæstinensiske demonstranter, der angreb flere mennesker og også stødte sammen med politiet. En af hovedanstifterne af optøjerne var Mandla Mandela, barnebarn af Nelson Mandela, som er konvertit til islam. Der var endda en jødisk mand i kørestol, der blev overfaldet af uromagerne.

Mange kristne i Sydafrika taler imod den stigende antisemitisme og deres regerings juridiske krigsførelse mod Israel, og de beder inderligt for en drastisk kursændring for deres land ved det kommende nationale valg.

Midt i spændingerne mellem de to lande har EL AL besluttet snart at stoppe direkte flyvninger fra Israel til Sydafrika, og der er endda bekymring over en potentiel lukning af Israels ambassade i Sydafrika. Ikke desto mindre vil Aliyah fra Sydafrika helt sikkert fortsætte, og vi har brug for din hjælp til at bringe flere jøder hjem fra dette stormomsuste samfund.

GIV NU: Den kristne ambassade vil fortsætte med at række ud med krigshjælp for at imødekomme de presserende behov i Israel i denne tid med krise og konflikt. Men øjeblikket er kommet, hvor vi også kan hjælpe med at hente flere jøder hjem fra Frankrig, Sydafrika og mange andre lande, hvor de står over for antisemitiske trusler. ICEJ har en dokumenteret rekord for at hjælpe mere end 185.000 jøder med at vende tilbage til det forjættede land, ligesom de bibelske profeter forudsagde. Så vær venlig sammen med os at tage den aktuelle udfordring op ved at støtte ICEJ’s hårdt tiltrængte Aliyah-indsats.

Artiklen blev bragt i Et Ord fra Jerusalem, Nr. 2 · April 2024.


Del: