Vi står midt i årstidens forvandling, hvor forårets og sommerens lys gradvist trænger igennem og erstatter mørket med lyse nætter. Solen stråler nu højest på himlen over os og fyld...
Vi står midt i årstidens forvandling, hvor forårets og sommerens lys gradvist trænger igennem og erstatter mørket med lyse nætter. Solen stråler nu højest på himlen over os og fylder vores verden med sin kraft og energi. Det er en tid, som gør noget ved vores legemer og sind, det skaber nyt håb og løfter vores tanker, det giver ekstra energi og livslyst.

Men på min seneste rejse til Israel i februar oplevede jeg desværre det modsatte. Aldrig har jeg oplevet så stort et kollektivt tungsind og modløshed. Selv troen på at nationen nok skulle komme gennem dette mørke, virkede for mange som at være fjern.
På toppen af det, har det internationale folkehav og overnationale institutioner anklaget og angrebet Israel vedholdende og overvældende. Konstant fyldes gaderne med anti-israelske demonstrationer, og universiteter i USA, Danmark og mange andre lande er blevet megafon for antisemitisk propaganda. Alverdens ledere ved ikke hvordan de skal håndtere krigen mellem Hamas og Israel. Mørket virker stærkere end lyset.
Selvom situationen kan virke håbløs, er der stadig lyspunkter. De få besøgende, som kommer til landet for at vise solidaritet og trøst, bliver favnet med taknemlighed af israelere, som var det en flaske vand i ørkenen. Det er som en tændstik, der stryges i mørket og for et kort øjeblik fordriver mareridtet. Og ICEJ Danmark har været med til at tænde et lys i Israel gennem vores hjælp til Aliyah-rejser, opførelse af beskyttelsesrum, madhjælp til sultne og værdighed til de fornedrede.
Vi må ikke lade os knække af mørket, men i stedet fokusere på de små lyspunkter og gøre vores del for at hjælpe. Vores bønner er fortsat varig fred for alle i Mellemøsten og at gidslerne frigives. Og vi må tro på, at lyset til sidst vil sejre over mørket, som det står skrevet i Johannesevangeliet 1:5, “Og lyset skinner i mørket, og mørket greb det ikke.”
Størst af alle lys er Kristus selv, som er kilden til håb og fred. Ingemanns salme ’I østen stiger solen op’, udtrykker det så fint i sidste vers:
Sammen kan vi være med til at tænde mere lys i Israel og de omkringliggende lande, så håbet og troen på en bedre fremtid aldrig slukkes. Lad os sammen fortsætte vores indsats og aldrig give op.
Artiklen blev bragt i Et Ord fra Jerusalem, Nr. 3 · Juni 2024.