I september samledes 86 russisktalende jøder fra hele Europa i Vilnius, Litauen, til et intensivt Aliyah-seminar arrangeret af Det Jødiske Agentur (Jewish Agency) for Israel i sama...
Af Howard Flower, ICEJ
I september samledes 86 russisktalende jøder fra hele Europa i Vilnius, Litauen, til et intensivt Aliyah-seminar arrangeret af Det Jødiske Agentur (Jewish Agency) for Israel i samarbejde med Den Internationale Kristne Ambassade Jerusalem (ICEJ). Stedet var symbolsk: Vilnius, engang kaldt “Nordens Jerusalem”, var hjemsted for den berømte Vilna Gaon – den store rabbiner, som ændrede jødisk tænkning om hjemkomsten til Zion. Næsten tre århundreder senere bliver hans vision nu virkeliggjort på den mest håndgribelige måde.


Vilna Gaon, en fremtrædende talmudisk lærd fra 1700-tallet, lærte noget banebrydende for sin tid: at jøder ikke skulle vente passivt på guddommelig indgriben, men aktivt begynde deres tilbagevenden til Israels land. Hans begreb Atchalta De’Geulah – begyndelsen på forløsningen – udtrykte troen på, at menneskelig handling nedefra ville udløse Guds svar ovenfra. I dag, hvor antisemitismen igen vokser i Europa, og jødiske familier pakker deres ejendele for at flytte til Israel, ser vi denne vision udfolde sig for øjnene af os.
Deltagerne i Vilnius repræsenterede et tværsnit af den jødiske virkelighed i Vesteuropa. Blandt dem var familier fra Tyskland, hvor jøder i stigende grad føler sig som “turistattraktioner”, som den unge Alon Kogan fra Offenbach beskrev det, før han gjorde Aliyah. Andre kom fra Letland og Litauen, hvor de gamle jødiske samfund kæmper for at overleve. Ukrainske jøder, fordrevet af krigen, sad side om side med familier fra Finland og Estland – alle forenet i den samme beslutning: Det er tid at tage hjem.
Det fire dage lange program bevægede sig rørende mellem fortid og fremtid. En aften lavede deltagerne en mindeudstilling om de lokale jødiske samfund, der blev udslettet under Holocaust. Næste morgen stod de unge i spidsen for teambuildingøvelser, fyldt med energi og håb. Det er essensen af moderne Aliyah – at mindes, hvorfor jøder aldrig igen må stå ubeskyttede, samtidig med at de bygger løsningen.
Tallene fortæller en presserende historie. Siden 7. oktober 2023 er over 60.000 Aliyahansøgninger blevet åbnet. I Frankrig alene – hvor ICEJ har arbejdet siden 2010 – er immigrationen til Israel steget med 53 procent. Undersøgelser viser, at 38 procent af Frankrigs jøder, omkring 200.000 mennesker, nu overvejer at flytte til Israel. Bag hvert tal gemmer sig en familie som Alisons fra Marseille: “Jeg ønsker at opdrage mine børn et sted, hvor de kan være stolte af deres jødiske identitet uden frygt,” fortæller hun.
I mere end to årtier har ICEJ arbejdet tæt sammen med Det Jødiske Agentur (Jewish Agency) om at opbygge den nødvendige infrastruktur for denne moderne udvandring. Gennem Naale-programmet kan teenagere færdiggøre deres gymnasieuddannelse i Israel, og hele 90 procent vælger efterfølgende at blive. Talia fra Frankfurt siger det enkelt: “Mine bedsteforældre skjulte deres jødedom i Ukraine. Mine forældre genfandt den i Tyskland. Nu får jeg lov til at leve den fuldt ud i Israel.”
I Baltikum har ICEJ’s ungdomslejre nået over tusind unge jøder og givet dem både kendskab til Israels kultur og konkrete veje til at gøre Aliyah. Siden slutningen af 2022 har organisationen finansieret flybilletter for 250 nye jødiske immigranter direkte fra regionen.
Et højdepunkt under seminaret var en solidaritetsmarch gennem Vilnius’ historiske gader, hvor deltagerne bar israelske og baltiske flag. Børn, forældre og ældre gik side om side i et stærkt offentligt vidnesbyrd om jødisk identitet og tro.
Men udfordringen er stadig enorm. Formanden for Det Jødiske Agentur (Jewish Agency), Doron Almog, forventer, at Israel i de kommende år kan modtage op mod en million nye immigranter. Behovet for flybilletter, integrationsprogrammer og ungdomslejre er overvældende. ICEJ støtter i øjeblikket omkring 12 procent af alle nye olim (immigranter), men bølgen vokser hurtigt.
Her bliver partnerskab afgørende. Hver sponsoreret flyrejse koster i gennemsnit omkring 1.000 amerikanske dollars. Hver ungdomslejr kræver midler til transport og ophold. At bidrage til denne mission betyder at tage del i en historisk bevægelse – den samme, som Vilna Gaon forudså for tre århundreder siden.
Rejsen hjem er i gang – fra Vilnius til Jerusalem, fra Østersøen til Israels land. Hver sponsoreret flyrejse, hver ungdomslejr og hvert forberedende seminar føjer et nyt kapitel til fortællingen om jødernes tilbagevenden til deres land.
Artiklen blev bragt i Et Ord fra Jerusalem, Nr. 6 · December 2025.